Thursday, 10 November 2016

Hráškové risotto

Bezmasý den. Ne, že bych to nějak plánovala, ale snažím se minimálně jeden v týdnu maso prostě vynechat. Včera jsem se zase po několika dnech vrátila ze služební cesty, lednička zeje prázdnotou, ale suroviny na hráškové suroviny doma běžně mám. Tak si vlastně říkám, proč ho nedělám častěji. Trochu připomíná brzké jaro. V tuto chvíli představuje naději na konec zimy.

Ingredience: 2-3 porce

140g rýže vhodné na risotto
200g mraženého hrášku
300ml kuřecího vývaru
100ml bílého vína
30g másla
1 cibule
20g parmazánu
sůl

Postup:
Cibuli si nakrájíme na jemno, v hrnci rozpustíme polovinu množství másla a opékáme ji na mírném ohni až zesklovatí. Trvá to asi 10 minut. Zesílíme plamen na střední a vsypeme rýži, kterou opražíme, 2-4 minuty. Podlijeme vínem a opět snížíme plamen na mírný. Až se tekutina vsákne, přilijeme trochu vývaru a zamícháme. A takhle mícháme a přilíváme zhruba 20-30 minut, dokud není rýže uvařená. Pokud nám dojde vývar, můžeme nahradit vodou. Mezitím ve trochu volné chvilce rozmixujeme hrst hrášku a naředíme trochou vývaru, aby z něj byla kaše. Když je rýže uvařená vypneme sporák, přidáme kaši, hrášek, parmazán, zbytek másla a dobře promícháme. Necháme 2-3 minuty uležet, aby se hrášek prohřál. Na talíři ještě posypeme parmazánem. 

Dobrou chuť!



Spaghetti Carbonara

Není nad tradiční recepty. Obzvláště ty, které nejsou náročné na suroviny ani čas. Od doby, kdy se rozhodnete pro tento pokrm, uplyne necelých 20 minut a můžete si dopřávat chuť, která lidem zpříjemňuje život možná už stovky let. 


Ingredience: 2porce

200g špaget
100g pancetty
40g parmazánu + na posypání
stroužek česneku
2 žloutky
sůl pepř


Postup:

Těstoviny uvaříme al dente. Mezitím odřízneme z pančety kůži, tu dáme na pánev opéct, a pancettu nakrájíme na kousky. Kůži opékáme na mírném plameni až pustí tuk. Vyndáme kůži, rozmáčkneme a oloupeme česnek a vložíme na pánev. Asi minutu opékáme a pak přidáme nakrájenou pancettu. Až bude opečená, vyjmeme česnek. Zatím si do misky vyklepneme 2 vajíčka a oddělíme bílky. Žloutky vyšleháme, osolíme, opepříme a vmícháme parmazán. Když jsou těstoviny hotové, dáme si stranou trochu vody v nichž se vařily. Slijeme, špagety i s trochou vody přidáme ke slanině. Vypneme sporák a vmícháme ochucené žloutky.

Při podávání dokončíme nastrouhaným parmazánem a čerstvě namletým pepřem. Nezapomeňte, že kvůli vajíčku se nedají ohřívat.

Dobrou chuť!


Friday, 4 November 2016

Mangový salát

Trápí mě rýma, ale příšerná. Blbě se mi dýchá a v uších mám snad akvárko. Vážně, mám pocit, že sedím v letadle při přistání. Jenom s tím rozdílem, že už přistávám asi 30 hodin. Ale nic s čím by si ostré jídlo neporadilo. Opět jsem si uvařila oblíbené kuřecí vindaloo a abych doplnila vitamíny doplním to salátem z manga. Zmírní pálivost a krásně osvěží.

Ingredience: 2 porce

1 mango
limetková šťáva
čerstvý koriandr
chilli paprička


Postup:

Nic převratného. Mango oloupeme, okrájíme pecku a nakrájíme na kousky. Já volím velikost jednoho menšího sousta. Nakrájené mango zakápneme šťávou z limetky, dodá chuť a zároveň mango nezhnědne a nakonec přidáme nakrájenou chilli papričku a lístky koriandru. Zamícháme a sníme.

Dobrou chuť

Monday, 31 October 2016

Podzimní zelenina

Už nějaký ten pátek na mě kouká dýně položená na pultu, který dělí kuchyni od obývacího pokoje. Kvůli nachlazení jsem poslední 3 dny jedla kuřecí vývar, další polévku se mi dělat nechce. Navíc, tu už jsme spolu vařili. Nahážeme něco do pekáče a než se to upeče, můžeme se věnovat jiným příjemným věcem.


Ingredience: 2 porce

1/2 dýně Hokkaido
3 brambory
3 mrkve
4 šalotky
4 stroužky česneku
100g sýru Feta nebo jiného bílého sýru
dýňová semínka
rozmarýn
sůl
pepř



Postup:

Předehřejeme troubu na 200°C a vymažeme pekáč olivovým olejem. Dýni vydlabeme a nakrájíme na měsíčky, brambory na půlky nebo čtvrtky podle velikosti a oškrábanou mrkev na čtvrtiny. Očistíme šalotky a česnek a nakrájíme. Vše osolíme, opepříme a zakapeme olivovým olejem. Na směs dáme větvičky rozmarýnu, nadrobený sýr a dýňová semínka. Pečeme 45 minut. Sýr i semínka můžeme dát do pokrmu až po upečení, obojí je výborné a má něco o sebe. Skvělé i jako příloha.

Dobrou chuť!



Tuesday, 25 October 2016

Chilli con carne

Dny se pomalu, ale jistě zkracují, teploměr se zdá být rozbitý a od pusy nám jde pára. Léto, i to babí, definitivně skončilo a zahnalo mě tím zpět domů, do kuchyně. Vlastně je to dobře, protože konečně budu opět rozvíjet své kuchařské schopnosti. Počasí ve mě vyvolalo chuť na mé oblíbené a zárověň asi i nejlepší jídlo co umím, chilli con carne. "To asi musí být vážně dobrý, když na něj jezdí lidi z Prahy." komentoval před ochutnáním kamarád plný talíř. Ve vší skromnosti, opravdu je vynikající.


Ingredience: 4 porce

400-500g mletého hovězího masa
2 lžíce rajského protlaku
1 plechovka rajčat
1 plechovka červených fazolí
1 cibule
2 stroužky česneku
1 červená paprika
2 chilli papričky
300ml vývaru případně vody
2 lžíce uzené mleté papriky
1lžička mletého římského kmínu
1/2 lžičky skořice
20g hořké čokolády
1-2 lžíce třtinového cukru
majoránka
sůl
pepř
olej

Postup:

Rozehřejeme si pánev na střední stupeň. Pokud máte dostatečně velkou pánev s i pokličkou, je možné udělat pokrm jen v ní. Pokud ne, můžete od začátku pracovat s větším hrncem. Na rozehřátou pánev dáme zhruba lžíci oleje a na něm necháme zesklovatět na jemno nakrájenou cibuli. Do cibule přidáme nakrájený česnek, chilli papričky a červenou papriku. Krátce opečeme a zasypeme mletou paprikou a římským kmínem. Zesílíme plemen a dobře mícháme, ne déle než minutu, aby paprika nezhořkla. Po částech přidáme mleté maso, kdybychom ho dali celé množství najednou, šťáva, kterou maso pustí se nebude stíhat vypařovat a místo to, aby se maso opékalo dohněda, se bude dusit. Když se všechno maso opečené vmícháme protlak, dobře promícháme. A můžeme přidat loupaná rajčata a vývar. Ne vždy je po ruce hovězí vývar a raději než bujón používám pouhou vodu. Přivedeme k varu a pod pokličkou dusíme 30 minut.

Slijeme a proplachneme fazole, přidáme je do chilli a dusíme dalších 10 minut. Na závěr dochutíme čokoládou, majoránkou, solí a pepřem.

Chilli je možné dělat na spousty způsobů. Stejně jako na guláš nebo svíčkovou má každý svůj recept. Někdo do jídla dává kukuřici. Přidávala by se v moment, kdy se přidávají fazole.


K jídlu podáváme zakysanou smetanu a chléb, vyzkoušeno jako nejlepší příloha.

Dobrou chuť!

Tuesday, 5 July 2016

Lečo / Lescó

Lečo vždy patřilo mezi mé oblíbené jídla, ale teprve návštěvou Maďarska se těším na léto, zralá rajčata a na lečo. Oproti tomu českému se podstatně liší tím, že není zahuštěné vajíčkem, neplave v něm párek a nepodávají se k němu brambory. Učiněná mana.

Ingredience: 4 porce

600g rajčat
400g bílé papriky
2 cibule
150g špeku
150g paprikové klobásy
300ml vody
2 lžíce mleté papriky
sůl
pepř


Postup:

Jednodušší to snad už být nemůžu. Ze špeku stáhneme kůži a dáme ji vyškvařit do hrnce. Nakrájíme špek na kostky, vyndáme kůži a nasypeme nakrájený špek. Opékáme na střední ohni až pustí většinu tuku. Nakrájíme cibuli na jemno a přidáme ke špeku. Když cibule zesklovatí, asi tak po 5 minutách, přidáme sůl, pepř a mletou papriku. Dávám 2 špetky soli, 1 špetku pepře a papriku 1 lžíci uzené papriky a druhou pálivé. Poctivě mícháme 1 minutu, pak zalijeme vodou. Blížíme se ke konci Nakrájíme papriky a rajčata, přidáme do hrnce a dusíme 10-15 minut, aby zelenina ztratila svou syrovost. Na závěr ochutnáme a případně dosolíme a můžeme podávat s chlebem. 

Dobrou chuť!

Monday, 6 June 2016

Kuřecí vindaloo

Zbožňuju asijskou kuchyni, indickou a taky pálivé. Hodně pálivé. Problémem indické kuchyně je náročnost jak na suroviny, tak i na čas. Ovšem najdou se výjimky. Tím je, aspoň teda mě to tak přijde, vindaloo, indické červené curry. Nejeden by možná namítl, že jíst ostré jídlo v těchto horkých dnech není dobrý nápad. Já říkám JE. Představte si jak krásně vám bude, až vás přestane pálit huba.


Ingredience: 3 porce

2 kuřecí řízky
1 cibule

Marináda:
2 lžičky kurkumy
2 lžičky římského kmínu
2 lžičky skořice
2 lžičky zázvoru
2 hřebíčky
1 lžička hořčičného semínka
2 chilli papričky
2 stroužky česneku
1 lžíce rajského protlaku
1 lžíce třtinový cukr
1/2 lžíce bílého vinného octa
sůl a pepř

Postup:

Všechny ingredience na marinádu smícháme, proženeme mixérem a přidáme polovinu cibule nakrájenou na jemno. Kuřecí maso nakrájíme na menší kousky, vmícháme do marinády a necháme uležel minimálně 4 hodiny. Ideálně přes noc. 

V hrnci rozehřejeme máslo, nakrájíme zbylou půlku cibule na hrubo a necháme zesklovatět. Správně by mělo být použito ghí, neboli přepuštěné máslo, ale vzhledem k tomu, že se jídlo nedělá při vysokých teplotách, není to až takový hřích. Po 4 minutách vložíme k cibuli naložené maso včetně marinády. Vše by se mělo dusit, takže ještě přidáme tak 2dcl vody. Pod pokličkou na mírném ohni dusíme 45-60 minut, aby maso bylo měkoučké. Během dušení kontrolujeme stav vody a v případě potřeby doléváme, aby se stále dusilo, a občas promícháme.

K vindaloo se hodí basmati rýže. A protože oči také jí, ozdobíme lístky koriandru. Jo a pozor na prsty, možná spíš na oči, kapsaicin vydrží za nehty i nějaký ten den.

Dobrou chuť!

Tuesday, 31 May 2016

Zelenina se sýrem feta

Blížila se večeře a hlavou se mi honilo, co vlastně mám v ledničce. Moc toho nebylo. Napadli mě (ne fyzicky) těstoviny s omáčkou ze zeleniny a na to fetu. Pak si říkám, zbytečný sacharidy, co moje linie?! udělám to jako omeletu. Kombinace fety a vajec mě úplně nelákala, vajíčko jsem vynechala a jen udělala zeleninu a fetu. Jak prosté. A navíc je skvěle hodí k letnímu počasí.


Ingredience: 1porce

1 červená paprika
1 malá cuketa
3 soudková rajčata
1 lžíce rajského protlaku
2 stroužky česneku
olivový olej
oregano
sůl

Postup: 

Zeleninu si omyjeme a nakrájíme. Mám radši větší kousky, zelenina pak není moc měkká. Rozehřejeme pánev a na ní lžíci olivového oleje, zhruba. Na oleji nejprve orestujeme papriku, po nějakých 2-3 minutách přidáme česnek a rajčata a až se trochu odpaří voda z nich, tak i cuketu.

Ještě chvíli opékáme, minutku, dvě, a můžeme přimíchat rajský protlak a podlít trochou vody. Vody jen tolik, aby zelenina neplavala, ale jen se dusila. Pořádně rozmícháme protlak a nepřiklápíme, necháme odpařit vodu. Podle chuti dochutíme solí a oreganem.

 

Hotovou zeleninu dáme na talíř, otřeme pánev a hodně krátce opečeme z obou stran plátky fety, které pak položíme na zeleninu. Ještě posypeme oreganem a zakápneme olivovým olejem. K tomu se hodí opečený toast.

Dobrou chuť!

Friday, 27 May 2016

Pstruh s chřestem a holandskou omáčkou

Plány na včerejší večer mi padly a v ledničce na mě čekal chřest. Neměla jsem vůbec nápady co s ním. Po cestě domů jsem se stavila ve Sklizeno a smutně koukala do chlaďáku s masem. Naštěstí to nebylo dlouhé trápení. Vybrala jsem si filet z pstruha lososovitého a chřest si k němu dám jako přílohu. Doma byly i všechny suroviny na holandskou omáčku, takže paráda. Tohle je rychlovka, nic rychlejšího a takhle dobrýho neznám.


Ingredience: 1porce

filet ze pstruha cca 120g
200g zeleného chřestu
30g schwarzwaldské šunky
máslo

na omáčku:

1žloutek
50g másla
1lžíce vinného octa
1-2 lžíce bílého vína
1 lžíce citrónové šťávy
špetka soli a pepř

Postup:

No na jednu porci to je trochu dost špinavého nádobí, ale zase je to rychlovka. Připravíme si chřest. Odkrájíme dřevnaté části a zabalíme do sušené šunky. Na pánvi rozpustíme máslo a opékáme na střední teplotu. Na další pánvi si zase rozehřejeme máslo a na střední teplotě na něm opečeme osolený filet, nejprve kůží dolu.

V rendlíku si smícháme žloutek s vodou a přidáme špetku soli. Se solí opravdu opatrně, radši dosolit na závěr, než to přehnat. Rozpustíme si zvlášť máslo - já ho dala podvodně do mikrovlny. Ještě zvlášť svaříme víno, ocet, půl lžíce vody a pepř, jen na 15 vteřin. Otočíme chřest i rybu.

Žloutky dáme na mírný oheň a mícháme dokud nezhoustnou. Mícháme opravdu rychle a na mírném ohni. Kdyby žloutky houstly rychle, stáhneme z ohně. Pomalinku přimícháváme máslo a zhruba po polovině přidáme trochu citrónové šťávy. Nakonec vmícháme zbytek másla i šťávy. Omáčka je hustá a má lehce kyselou-slanou chuť Krásně to vychází a můžeme nandavat.

Dobrou chuť! 

Thursday, 26 May 2016

Chřestové risotto s pórkem a citrónem

Dlouho jsem se k vaření nedostala a hrozně mě to štve. Dnes jsem tušila volný večer a rozhodla se, že si to vynahradím. Sezóna chřestu sama rozhodla o hlavní ingredienci. Nechtěla jsem zůstat u pouhého vařeného chřestu.


Ingredience: 2-3 porce

5lžic másla
1lžíce olivového oleje
220g rýže Arborio
250g zeleného chřestu
1 pórek (bílá a světle zelená část)
100 ml suchého bílého vína
700 ml zeleninového vývaru
50g parmezánu + na ozdobu
šťáva a kůra z 1/2 citrónu
sůl

Postup:

Je to vcelku jednoduché, postup se nijak zvlášť neliší od jakéhokoliv risotta. Jak se jednou naučíte, už si jen vyměňujete ingradience a hrajete si s chutěmi. Nejprve si pórek podélně rozkrojíme na čtvrtiny a pak nakrájíme na drobno. V hrnci rozpustíme 2 lžíce másla, přídáme pórek, špetku soli a na mírném ohni necháme pórek změknout. Trvá to zhruba 3-4 minutky. Pak jej dáme stranou.

Do hrnce přidáme tentokrát jednu lžíci másla a 1 lžíci olivového oleje. Tady pozor, ať máslo nespálíte, raději dejte hrnec na chvíli z plotýnky. Do rozehřátého másla nasypeme rýži, pořádně promícháme a opečeme až začne zlátnout. Pořád na mírném ohni. Jakmile nám rýže zezlátne, přilijeme víno a promícháme.

Jakmile rýže nasákne všechno víno, vrátíme pórek zpět do hrnce a spolu s ním citrónovou štávu, kůru (necháme si trošku na ozdobu), trochu soli a pak už po troškách přiléváme vývar a stále mícháme. Vždy jen trochu, aby v něm rýže neplavala a vývar se vsákl postupně. Připravíme si chřest - odkrojíme tvrdé časti (nejdou ohýbat a při řezu je uvnitř chřest spíše bílý a dřevitý) a nakrájíme diagonálně na kousky velké 1-1,5cm. Po 10 minutách přidáme chřest a pokračujeme s přidáváním vývaru. Chřest přidávám až později, abych zachovala jeho barvu a byl příjemný na zkus. Prostě aby se nerozvařil.



Když je rýže hotová, může to být dalších 20 minut, ale víc, hrnec odstavíme a necháme chvilinku zchladnout. Mezitím i nastrouháme parmezán, který společně s 2 lžícemi másla vmícháváme do risotta než se rozpustí. Ještě počkáme tak 2 minutky a můžeme nandavat na talíř.

Ozdobíme citrónovou kůrou a parmezánem.

Dobrou chuť!
... Bože, jak mi to chybělo!



Monday, 21 March 2016

Jablečný pohárek

V neděli mě honila mlsná, ale nechtělo se mi moc hřešil. Kdyby ovšem předemě někdo dal jablečný závin s domácí slehačkou, určitě bych neváhala a zůstalo by po něm jen pár drobečků. To se ale nestalo. Inspirovala jsem se poslední vlnou raw dezertů a výsledek byl nad mé očekávání a je velmi jednoduchý! Ještě na mě v ledničce čeká ten druhý kousek a ani ten závin nebyl potřeba.


Ingredience: 2 malé porce

hrst mandlí
hrst sušených meruněk
lžička chia semínek
lžíce medu
2 jablka
skořice
citrónová šťáva


Postup:
Mandle, meruňky i chia namočíme alespoň na 10 minut do vody, abychom je oživili a pořádně zcedíme. Poté rozmixujeme, přimícháme med a máme hotový "korpus". Jablka oloupeme, nakrájíme a zakápneme citrónovou šťávou, aby příliš nezhmědla. Měla jsem jablka Gala, jsou dostatečně sladké a není už potřeba je doslazovat. Na závěr přidáme skořici, zhruba lžičku, a můžeme nandat do pohárků. Korpus upěchujeme dospod a na něj rozmixovaná jablka. A protože jíme i očima, ozdobíme nasekanými mandlemi. 

Dobrou chuť!

Saturday, 19 March 2016

Dýňová polévka se zázvorem

Tuto polévku jsem vařila prvně pro mojí mamku. Ve většině případů jezdím já k ní a v případě, že je tomu naopak, skončíme v některé z místních restaurací. Posledně jsem se rozhodla ukázat ji, že nejsem v kuchyni marná, jak si do té doby možná myslela.


Ingredience: 6-8 porcí

1 máslová dýně
2 větší mrkve
1 cibule
6 stroužků česneku
4cm kořene zázvoru
1 lžička kari
štáva z 1/2 citrónu a 1/2 pomeranče
1l kuřecího vývaru/vody
100ml smetany ke šlehání
2 lžíce másla
sůl a pepř

Postup:

Cibuli si nakrájíme najemno, mrkev na kostičky a zázvor s česnekem utřeme. Rozehřejeme hrnec na střední teplotu, u mého sporáku je to stupeň 3-4 ze 6.  Rozpustíme máslo, na kterém opečeme cibuli dosklovata, Což budou 3-4 minuty. Mezitím nakrájíme dýni na na plátky, které oloupeme a nakrájíme na kostičky. Čím menší, tím, kratší dobu se pak bude vařit.

K cibulce přidáme dýni s mrkví a opékáme zhruba 2 minuty. Pokud máte menší hrnec klidně přidejte nejdřív jenom dýni, protoře chceme zvýraznit její chuť, a pak mrkev až bude dýně trochu opečená. Pak už je čas na česnek, zázvor a kari. Dobře promícháme, minutku opečeme a přilijeme vývar nebo vodu, aby vše bylo pod hladinou. Osobně dávám jen vodu. Jestli vám vadí kořeněné jídlo přidejte zázvor s kari až po zalití vývarem, jejich chutť nebude ta výrazná. Ještě přidáme lžičku soli a vaříme 40 minut až hodinu, tak aby dýně i mrkev byly hodně měkké, klidně až rozvařené. V opačném případě by nebyla polévka krémová.


Sporák můžeme vypnout a obsah hrnce rozmixujeme. Případně propasírujeme, ale myslím není třeba. Vmícháme smetanu pro zjemnění. Podle konzistence můžeme přilít vodu. Na závěr dochutíme šťávou z citrónu a pomeranče, solí a pepřem. A můžeme podávat. Já do talíře přidávám ještě hrst pražených dýňových semínek.

Dobrou chuť!

Thursday, 17 March 2016

Začínáme!

Nejprve jsem si lámala hlavu,  čím vás uvítám. Pak jsem to vzdala. Přesněji řečeno jsem se rozhodla svou hlavu tolik netrápit. Nechci nic strojit a přijít s receptem vhodným nedělního oběda. Je to prosté. První recept bude první jídlo,  které uvařím.
V ledničce na mě čekala půlka máslové dýně. První polovina padla na gnocchi,  mezi náma,  byly neskutečně dobrý. Protože práce vyčerpává a ne vždy se mi chce stát dlouho v kuchyni, vítězí...pozór... Dýňová polévka. Vím, žádné extra překvapení,  nic nového.